Tunnel/Sluss
Tunneln säkerställer en tät och korrekt anslutning mellan Vita och ditt fordon. Den justerbara tunneln har självhäftande tätningsband som skapar en tät anslutning och förhindrar vatteninträngning. Förtältets bakre vägg kan rullas åt sidan för enkel åtkomst. Monteringshöjden är 180-280 cm och tunneln finns i tre höjder: Small (180-200 cm), Medium (240-260 cm) och Large (260-280 cm). Large-tunneln har en extra luftkanal för ännu bättre stabilitet.
Detaljer
- Djup: 270 cm
- Monteringshöjd: 180-280 cm
- Sluss i tre höjder:-Small 180-200 cm, Medium 240-260 cm, Large 260-280 cm
- Luftkanaler anslutna i ett enhetligt system - blåses upp från en ventil och töms via tre ventiler
- Sidor och fronter kan öppnas helt för att skapa ett öppet soltak
- Sidor och fronter kan rullas åt sidan för dörrar eller ventilation
- Ventilation i front, myggnät på sidorna
- Exklusiva detaljer: svart botten, Isaflex-gummiband och mörkgrå luftkanaler
- Inklusive: sluss i vald storlek, gardiner, transportväska, elektrisk 12V-pump, understycke, hjulkåpa och tältpinnar
- Förberett för termotak (tillval)
- Ventura Air annex kan monteras på höger eller vänster sida (tillval)
Samlat luftsystem
Alla luftkanaler är sammankopplade och luften kan röra sig fritt mellan kanalerna. Detta minskar risken för läckage och skapar ett stabilare tält när trycket kan utjämnas.
Ventiler
Förtältet blåses upp från en ventil med medföljande 12V-pump. Ett gummimembran förhindrar luftläckage när pumpen tas bort. Totalt finns tre ventiler som kan öppnas för snabb tömning. Alla ventiler ligger skyddade bakom fickor.
Soltak
Dra upp dragkedjorna på alla fronter och sidor för att förvandla tältet till ett stort, öppet soltak.
Ventilation och dörrar
Ventilation i fronten och myggnät på sidorna gör att du kan släppa in frisk luft utan insekter. Sidor och front kan rullas åt sidan för extra dörröppningar eller ventilation.
Material
Tak av tryckt polyester med textilliknande struktur som döljer smuts och är lätt att rengöra. Sidor i VenTex-polyester för ett behagligt inomhusklimat. Kraftig PVC-blandning i gräskant skyddar mot markfukt.
Exklusiva detaljer
Isaflex-gummiband, svart botten och mörkgrå luftkanaler ger ett stilrent och exklusivt uttryck. Insidan av taket är tryckt för en mysig atmosfär.
Förberett för termotak
Ringar på insidan gör att ett termotak kan monteras för minskad kondens och ett bättre inomhusklimat. Ringar finns även för lampor och kablar.
Annex
Ventura Air annex kan monteras på både höger och vänster sida för ökat utrymme.